Nativní vs. multiplatformní mobilní aplikace 2022

caspar-camille-rubin-89xuP-XmyrA-unsplash.jpg
cs | en

Více než třetina vývojářů softwaru používá k vývoji mobilních aplikací multiplatformní mobilní frameworky, jako je Flutter. Je sice pravda, že velké společnosti využívájí spíše nativní aplikace, a tak vás jejich vývoj může lákat, ale pokud vaše aplikace nepotřebuje přístup k nativním funkcím, je nutné zhodnotit, zda návratnost investice stojí za to.

Nativní aplikace

switft a kotlin.png

Nativní mobilní aplikace jsou stále nejběžnějším typem aplikací. Jsou nativní v tom smyslu, že jsou vyvíjeny pro konkrétní platformu a jsou napsány v jazycích, které daná platforma akceptuje. Většina nativních aplikací pro iOS například používá jazyk Swift a nativní aplikace pro Android standardně používají jazyk Kotlin. Začínající firmy se často rozhodují pro nativní aplikaci, protože chtějí nejprve cílit na uživatele jedné platformy. Jsou trhy na kterých jsou převážně rozšířené telefony s jedním operačním systémem.

Výhody nativních aplikací

Výhody nativních aplikací jsou jistě široké. Je však třeba mít na paměti, pro jaký druh podnikání aplikaci vytváříte.

 • Nativní aplikace obvykle fungují lépe.
 • Vývoj nativních aplikací umožňuje vývojářům přístup k plné sadě funkcí operačního systému zařízení.
 • Nativní mobilní aplikace mají obvykle propracovanější UX a design, protože každý mobilní operační systém přichází se specifickými standardy a pokyny pro uživatelské rozhraní.

Nevýhody nativních aplikací

Jednou z výrazných nevýhod nativních aplikací jsou náklady, zejména pokud jste malá začínající firma, která se snaží vytvořit MVP (minimal viable product), aby ho mohl představit investorům.

 • Nativní aplikace používají programovací jazyky, které vyžadují zkušené vývojáře, a pokud chcete mít aplikaci na obou platformách, budete k tomu pravděpodobně potřebovat dvakrát tolik vývojářů.
 • Jednoduché aplikace nemusí nutně těžit ze složitostí a komplikací, které s sebou přináší nativní vývoj.
 • Na začátku životnosti vašeho produktu budete určitě experimentovat a provádět razantní změny ve vaší aplikaci, takže jakákoli počáteční investice může být jen zbytečně vynaloženým úsilím.

Pokud nepotřebujete funkci GPS nebo hlubokou integraci s nativním SDK pro věci, jakýmí jsou funkce AR/VR, není pro vás vývoj nativní aplikace pravděpodobně tou nejlepší volbou, především pokud začínáte od nuly. Existují totiž způsoby, jak jste schopni vyvinout podobnou, plně funkční aplikaci i pomocí multiplatformního přístupu.

Multiplatformní aplikace

flutter.png

V DataSession jsme nadšení z multiplatformního přístup k vývoji mobilních aplikacích pro většinu začínajících ale i větších firem. Je to skvělé, nákladově efektivní řešení, které se chováním velmi podobají nativním aplikacím, přinášejí vysoce kvalitní uživatelské prostředí a bezpečné a stabilní funkce. Sdílení kódu napříč platformami také znamená, že jste schopni vydat životaschopný produkt rychleji a levněji, než když se rozhodnete pro vývoj nativní aplikace.

Výhody multiplatformních aplikací

Kromě nákladových výhod vývoje multiplatformních aplikací je třeba zmínit ještě několik dalších kladů:

 • Jste schopni použít jedinou kódovou základnu s některými schopnostmi specifickými pro danou platformu, což zkracuje čas, a tedy i náklady spojené s vývojem.
 • Výkon uživatelského rozhraní může být při správné architektuře stejně rychlý jako u nativních aplikací.
 • Pokud spěcháte, abyste aplikaci vydali dříve než konkurence, je vývoj napříč platformami skvělou volbou. Jakmile pak budete mít funkční aplikaci na trhu, můžete ji přepracovat na nativní aplikaci.
 • Při vytváření multiplatformní aplikace není třeba najímat týmy pro jednotlivé platformy, jako je tomu při tvorbě nativní aplikace.
 • U multiplatformních aplikací se zkracuje doba kontroly kvality, protože většinu chyb stačí zachytit (a opravit) pouze jednou.
 • Nevýhody multiplatformních aplikací

Opět doporučujeme většině začínajících podnikatelů, kteří chtějí vytvořit aplikaci, aby vážně zvážili výhody cesty multiplatformních aplikací, ale jsme si vědomi, že tento typ vývoje aplikací má i několik nevýhod

Nevýhody multiplatformních aplikací

 • Sdílený kód může v některých případech ovlivnit uživatelský zážitek. Při vytváření nativní aplikace se řídíte funkcemi a pokyny každé platformy; při vývoji multiplatformní aplikace může být náročné plně využít
 • specifické a jedinečné možnosti každé platformy.
 • Integrace aplikace může být náročná, pokud jde o oznámení a funkce specifické pro danou platformu.

Který typ vývoje aplikací je pro vás nejlepší?

Ve společnosti DataSession jsme spolupracovali s řadou různých společností při vytváření jejich jedinečných aplikací. Obecně se otázka nativní vs. multiplatformní aplikace odvíjí od vašeho podnikání a vašich cílů. Při vývoji aplikace pro začínající firmu v rané fázi (až do fáze seed) často doporučujeme začít s multiplatformním mobilním řešením, jako je Flutter.

Přejít na plně nativní řešení má obvykle smysl buď poté, co prokážete dostatečnou přitažlivost, která vás opravňuje k podstatně větším investicím do aplikace, nebo když máte jedinečné požadavky na funkce, které nejsou realizovatelné na multiplatformním frameworku.

Pokud mobilní aplikace není hlavní součástí vašeho podnikání, platí tato rada zejména pro vás. Než se pustíte do vývoje nativní aplikace, doporučujeme pečlivě zvážit, nakolik chcete být softwarovou firmou, a to i v případě, že ji zadáváte externě.

DataSession jako softwarový partner

Chcete si o vývoji aplikací promluvit více? Obraťte se na nás. Zabýváme se tvorbou aplikací a řešení pro lidi, jako jste vy, a rádi si o vývoji povídáme s těmi, kteří touží založit úspěšnou firmu.

Kontakt

DataSession s.r.o.
Pod Pekařkou 107/1, Podolí, 147 00 Praha 4
IČO: 09598871
© 2023 DataSession s.r.o.